Protest mediów w dniu 10.02.2021 r.

Wielu z nas nie usłyszy dzisiaj swoich ulubionych audycji radiowych ani też nie obejrzy programów telewizyjnych. Powód – media zawiesiły nadawanie swoich programów, by wyrazić swój sprzeciw wobec planowanej ustawy, mającej na celu wprowadzenie nowego podatku od reklam.

Oprócz zawieszenia audycji został również wystosowany list otwarty do władz RP i liderów ugrupowań politycznych (link: TU). Podatkiem mają zostać objęte firmy, których przychód z tytułu nadawania reklam przekroczy 1 mln zł.

Natomiast dla reklam zamieszczanych w prasie pułap określono na poziomie 15 mln zł. Rząd argumentuje swą decyzję tym, iż pieniądze pozyskane z podatku od reklam zostaną przeznaczone na walkę z pandemią oraz na ochronę zabytków.

Media jednak uważają, że pandemia jest jedynie pretekstem, a planowany podatek od reklam uderzy nie tylko w sektor medialny, lecz także w każdego widza.

Dotyczy to m.in. następujących portali informacyjnych, stacji telewizyjnych, radiowych oraz innych mediów prywatnych: TVN, Polsat, TTV, Onet, Interia, WP, RMF FM, Radio Zet, „Gazeta Wyborcza”.

Protest-mediów

Ustrzyki.info.pl