Udawał Bułgara. Wpadł

Udawał Bułgara. WpadłW trakcie kontroli granicznej w Korczowej, Bułgar okazał się być ob. Ukrainy, miał fałszywy paszport, ale nie tylko, dla uwiarygodnienia okazał funkcjonariuszom Straży Granicznej bułgarskie prawo jazdy i dowód osobisty, również podrobione w całości.

30 września br. na terenie przejścia granicznego w Korczowej, do odprawy granicznej stawił się mężczyzna podający się za obywatela Bułgarii. W czasie prowadzonej kontroli granicznej funkcjonariusz SG, opierając się na swoim doświadczeniu, dostrzegł pewne nieprawidłowości, postanowił więc wnikliwie zbadać bułgarski paszport. Okazało się, iż paszport jest podrobiony.

Podróżny stanowczo upierał się, że jest to pomyłka i w odpowiedzi wyjął dodatkowo bułgarskie dokumenty – prawo jazdy i dowód osobisty. Dokumenty te zostały także zweryfikowane przy użyciu specjalistycznych urządzeń do badania autentyczności. Wszystkie okazały się być fałszywe: zostały podrobione na wzór oryginału.

Mężczyznę zatrzymano. Okazało sie, że posiada autentyczne ukraińskie dokumenty. Przyznał, że bułgarskie „fałszywki” kupił będąc w Niemczech ponieważ przeterminował pobyt w krajach UE. Dokumenty miały mu ułatwić podróżowanie po Europie. Zgodnie z procedurą, dobrowolnie poddał się karze roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby dwóch lat. Otrzymał także zobowiązanie powrotowe na Ukrainę.

Od początku roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili już ponad 700 fałszerstw różnych przedstawianych do kontroli dokumentów. Najczęściej fałszowane są: „Oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy…..”, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe, zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy.

Źródło, foto: BiOSG